Direction
Enrico Lübbe, Artistic Director, 1. Executive Director
Daniel Herrmann, Head of Administration, 2. Executive Director
Torsten Buß, Head of Dramaturgy, Deputy Artistic Director
Hugo Gretler, Manager of Stage Design
Günter Gruber, Technical Director
Vera Högemann, Artistic Operating Director
Esther Ningelgen, Head of Communications & PR

Artistic Direction
Enrico Lübbe, Artistic Director, 1. Executive Director
Tatjana Komár-Schöbe, Personal Assistant to the Artistic Director

Dramaturgy
Torsten Buß, Head of Dramaturgy, Deputy Artistic Director
Matthias Döpke, Katja Herlemann, Georg Mellert, Dramaturges
Clara Probst, Dramaturgy Assistant
Ilke Dietrich, staff of Dramaturgy

Artistic Administration Department
Vera Högemann, Artistic Operating Director
René Kalauch, Muriel Zibulla, staffs

Residenz
Thomas Frank, Artistic Director of Residenz
Ulrike Melzwig, Production Manager of Residenz

Education
Babette Büchele, Jennifer Gaden, Jule Eicke, Theatre pedagogues
Yves Hinrichs, Director of Young people’s theatre Club “Sorry, eh!”

Communication & PR
Esther Ningelgen, Head of Communications & PR, Press Officer
Rosi Steinbrück, Referent of Communication
Jana Nowak, Online Communications
Marianne Didt, Referent of Communication
Christiane Schletter, Graphic Design
Rolf Arnold, Theatre Photographer
Anke Neumann, Visual Merchandiser

Visitor’s Service / Box Office
Heidrun Nodurft, Director of Visitor’s Service
Elke Ahlemann, Deputy Direcor of Visitor’s Service
Christina Brückner, Anett Petersen, staffs
Dagmar Klemm, Contact Person for schools

Evening Service
Elisa Schumann, Manager of Evening Service

Assistant Directors
Maximilian Grafe, Ilario Raschèr, Kristina Seebruch
Charlene Markow, Guest

Stage Design Assistance
Marialena Lapata, Deputy Director of Stage Design
Ingo Böhling, Roy Böser, Lisa Kruse, Lena Winters, Assistants

Stage Management
Thomas Urbaneck  (Director of Stage Management)
Jens Glanze, Ulrich Hänsch, Ute Neas

Prompting
Maren Messerschmidt, Sylvia Rebbelmund, Christiane Wittig
Gesine Creutzburg, Brigitte Ostruznjak (Guest)

Technical Administration
Günter Gruber, Technical Director
Bianca Hessel, Assistent to the Technical Director

Sound & Video
Daniel Graumüller (Manager of Sound & Video)
Matthias Schulze (Sound Engineer)
Anko Ahlert, Gabriel Arnold, Jörg Hoffmann, Ralf Ludwig, Judith Meister, Alexander Nemitz, Kai Schadeberg, Udo Schulze, Doreen Schuster, Heribert Weitz

Stage Work
Mike Bäder (Stage Inspector), Antje Gruber (Stage Manager), JuliusBesen (Master of Event Technology), Joris Walleneit (Master of Event Technology), Thomas Kalz (Stage Manager of Venue „Diskothek“), Konstantin Müller (Stage Manager of Venue “Diskothek” and “Residenz”), Danny Dietze (Head Workman  of the upper machinery), Thorsten Kandziora (Head Workman  of the upper machinery), Sven Krötzsch (Head Workman of the upper machinery), Eckhard Fellbrich (Head Workman), Olaf Hedler (Head Workman), Roland Keup (Head Workman), Dirk Rademacher (Head Workman), Roland Barth, Thomas Bäßler, Wolfram Berndt, Sebastian Elster, Jens Estel, Mattheo Fehse, Kevin Goldmann, André Hessel, Jens Keßner, Uwe Kiesl, Ronny Kinner, Thomas Klapproth, Martin Kleine, Tobias Krause, Steffen Lemmer, Jeff Leuschel, Tilo Münster, Oliver Nell, André Nerlich, Christian Pfeifer, Frank-Uwe Pietsch, Julian von Reeken, Torsten Rothe, Clemens Schlegel, Mike Schneider, Dietmar Smolinski, Ingo Tausch, Benjamin van Teijlingen, Gunnar Thiel, Thomas Voigt, René Wandelt, Michael Wanzek, Daniel Wingenfeld (staffs)
Tim Frömming, Justus Geuther, Isaak Künzel, Lena Sarina Seckendorf, Tom Siebert, Trainees of Event Technologies

Light Designer
Carsten Rüger (Director of Lighting), Veit-Rüdiger Griess (Lighting Manager), Ralf Riechert (Lighting Manager), Jörn Langkabel (Lighting Manager), Daniel Starke (Head Lighting Technician), Steffen Rothe (Head Workman), André Dirla, Jens Erdmann, Chris Gaidzik, Rüdiger Heyne, Sebastian Köhler, Richard Kühne, Daniel Lang, Beate Münster, Max Neumann, Sven Scheffler, Thilo Stolle (staffs)

Dressing Service
Evelyn Ansorge  (Management), Simone Heinzel, Ulrike Jaßlauk, Almuth Mikutta, Swetlana Rheia, Angelika Spottke, Nadine Weyer (staffs)

Mask
Kerstin Wirrmann-Göhler (Management), Norbert Ballhaus, Anja Engert, Kathrin Heine, Donka Holeček, Cordula Kreuter, Julia Markow, Ute Markow, Katja Wendel-Naumann, Astrid Storch, Barbara Zepnick

Props
Sven-Sebastian Hubel (Management), Steffen Schädel-Mechsner, Jörg Schirmer, André Sproete, Thomas Weinhold (staffs)

Facility Management
Mirko Holze (Manager of architectural Facilities / Facility Administration), Steffen Lindemann (Manager of Air-conditioning Technology), Jens Eichler (Manager of domestic installations), Bernhard Jahnke (Driver), Roland Kreiss (Driver), André Lautner (Air Technician), Karsten Naumann (Theatre craftsman), Rainer Stemmler (Theatre craftsman), Remo Uta (Facility Manager)

Administration
Daniel Herrmann, Head of Administration, 2. Executive Director
Grit Meier, Manager of Accounting
Ilka Gapp, Manager of Human Resource Management
Sylvia Wenzel, Honorarium –and Guest-Accounting, Publishing- and Contracts management
Bettina Hühnlein, Finances
Dagmar Koch,  Finances
Peggy Scherf, Account staff
Miriam Mitlacher, Controlling
Francess Wolff, Administration